Kako nehati piti

zasvojenost z alkoholom pri moških

Skoraj vsak človek je v življenju zaužil alkoholne pijače. Nekateri so to počeli redko in v majhnih odmerkih, drugim je bil všeč občutek omamljenosti in so ga poskušali okrepiti. Želja po pitju alkohola je različna. Številni ljudje imajo vztrajen odpor do vonja in okusa katerega koli alkoholnega izdelka. Drugi čutijo posebno aromo finih kolekcijskih vin. Spet drugi cenijo močne pijače in izbirajo konjak, rum, viski, vodko itd. Socialno ogroženi alkoholiki pijejo tisto, kar jim je dostopno: nizko kakovostno vodko, mesečino. Ugotovimo, v katerih situacijah pivec potrebuje pomoč narkologa.

Zakaj se pojavi želja po pitju?

Želja po pitju majhne količine lahkega alkohola v družbi ljubljenih se presenetljivo razlikuje od hrepenenja, povezanega z odvisnostjo od alkohola.

V prvem primeru govorimo o užitku:

  • srečanja s prijatelji;
  • preživljanje časa skupaj;
  • razprave o splošnih temah.

Za tovrstne dogodke ima alkohol le stransko vlogo in ga je mogoče zlahka nadomestiti s katero koli drugo pijačo. Ta potreba ni patološka in nima nobenih negativnih posledic za pivce. Na občasno rabo bolj kot nuja vpliva tradicija.

pitje alkohola v družbi

V drugi situaciji je oseba usmerjena v pridobitev občutka zastrupitve. Evforija je glavni cilj čezmernega pitja. Z odvisnostjo od alkohola pitje alkohola postane človekova potreba, ki ji pogosto ni kos. Na žalost vsi alkoholiki ne poskušajo ugotoviti, kako premagati željo po pitju in se znebiti boleče odvisnosti.

Miti in dejstva o odvisnosti od alkohola

Mnogi verjamejo, da navada pitja alkohola ob petkih ali vikendih ni alkoholizem. Pravzaprav to ni res. Sistematično pitje alkohola je znak zasvojenosti.

Obstaja mit, da je ženskega alkoholizma nemogoče pozdraviti. Pravzaprav je to težko narediti, vendar je mogoče. Težava je v tem, da je ženska zasvojenost povezana z večjo psihično odvisnostjo, zato je za učinkovitost potreben celovit pristop.

Alkohol pomaga znižati krvni tlak. Da, razširi krvne žile in pritisk pade, hkrati pa začne srce biti hitreje in se preobremeni, kar je nevarno za hipertonike.

Obsesivna (obsesivna) privlačnost pri alkoholizmu

V prvi fazi bolezni se oblikuje duševna odvisnost. Zanjo je značilna stalna, podzavestna želja po pitju alkohola. Bolniki sami zanikajo, da imajo hrepenenje. Mislijo, da lahko nadzorujejo svojo željo po pitju.

Lastna pijanost je upravičena:

  • želja po "sprostitvi" po napornem dnevu v službi;
  • poskuša razbremeniti stres;
  • poslabšanje odnosov v družini in na delovnem mestu, z ljudmi;
  • neskončne priložnosti - praznovanje vseh vrst dogodkov;
  • "počitek" ob koncu tedna;
  • tradicionalno pitje alkohola med ribolovom, na dachi, na zabavi itd.
kompulzivno pitje

Obsesivno hrepenenje postopoma začne nadzorovati vse občutke, misli in čustva bolnika. Le majhen delež alkoholikov razvije previdnost v začetni fazi. Malo jih razmišlja o tem, kako se boriti proti želji po pijači.

Kompulzivno hrepenenje med popivanje

Nadaljnje napredovanje bolezni vodi v nastanek fizične odvisnosti. Ena od glavnih manifestacij stopnje II je prekomerno pitje in spremljajoča kompulzivna (nenadzorovana) želja po pitju. Pojavlja se občasno, v ozadju obsesivne želje. Pacient je ne more potlačiti, tudi če bi to želel. Le v redkih primerih mu uspe začasno zadržati svoj nagon. Toda kmalu bolezen naredi svoje in popivanje se vrne.

Ko se pojavi prisila, vsi obstoječi "omejevalci" pijanosti prenehajo opravljati svoje funkcije. Alkoholik razmišlja samo o eni stvari: kje in kako piti. Hrepenenje popolnoma absorbira njegove potrebe, čustva in misli.

V tem obdobju popolnoma nesmiselno:

  • Spodbudite pivca.
  • Priziv na vest.
  • Spomnite jih na njihove obljube.
  • Groziti (na primer: ločitev, odpoved iz službe itd. )
kako prepričati alkoholika, da neha piti

Noben razumen argument za fizične napore ne bo dal pozitivnega rezultata. Šele po koncu obdobja pitja bo mogoče "seči" do zavesti odvisnika. Toda pozitiven učinek pogovorov bo trajal le do naslednjega napada nenadzorovane strasti do pitja. Samo narkolog vam lahko pove, kako se v tem primeru boriti proti želji po pitju.

Zakaj se mačka izboljša s pitjem alkohola

Druga značilnost stopnje II kroničnega alkoholizma je razvoj sindroma mačka (odtegnitvenega sindroma). Le majhna količina alkohola pomaga pri lajšanju bolečih fizičnih, nevroloških, psihičnih in avtonomnih motenj, ki se pojavljajo. Za alkoholika druge stopnje je mačka nekakšna prva pomoč. Abstinenca je ena od komponent nenadzorovanega kompulzivnega hrepenenja po alkoholu.

posledice zasvojenosti z alkoholom

Zasvojenost nastane zaradi psiho-patofizioloških razlogov. Z leti razvoja bolezni se v telesu zgodi pomemben premik v biokemičnih in nevroregulacijskih procesih. Etanol postane del metabolizma. Njegova dolgotrajna odsotnost povzroči željo, ki se spremeni v potrebo po alkoholizmu. Da bo bolj jasno, alkohol, ki povzroča kompulzivno željo, je za bolnika kot dih zraka za utopljenca. In v tej primerjavi ni pretiravanja. V primeru pijanosti majhna količina alkohola, ki vstopi v kri, skoraj v trenutku razbremeni bolečine. Toda hkrati privlačnost ne oslabi, temveč se okrepi in popivanje se nadaljuje.

Pri osebah, ki nimajo fizične odvisnosti, vsaka alkoholna pijača povzroči zavrnitev, slabost, bruhanje in poslabšanje dobrega počutja.

Kako se znebiti želje po pitju sami

Skoraj vsak lahko zatre svojo željo po pitju, če nima napredovale oblike alkoholizma.

Za dosego rezultata je dovolj:

  • Ocenite situacijo in se spomnite škodljivih učinkov in negativnih posledic pitja alkohola.
  • Pripravite se na trezno življenje.
  • Pokažite močno voljo in značaj, ne pristajajte na pozive drugih k pitju alkoholnih pijač. In obrnite »posmeh« in »norčevanje« na tiste, ki jih izražajo, in pokažite, da je v resnici nesrečen in bolan tisti, ki je privrženec kozarčka, in ne zdravja.
preprečevanje alkoholizma

Za preprečevanje se morate ukvarjati s telesno vadbo in športom. Redna vadba vas bo zanesljivo zaščitila pred željo po pitju in zagotovila zanesljive rezultate. Ta priporočila so primerna tudi za ljudi, ki so že v začetnih fazah odvisnosti od alkohola.

Zdaj, če je oseba razvila napredno obliko alkoholizma, bo zelo težko obvladati brez sodelovanja narkologa. Toda z vztrajnostjo lahko v tej situaciji dosežete uspeh. Pomembno je, da ne obupate in trmasto sledite cilju.

Tipične napake pri samostojnem opuščanju alkohola

Ko človek ugotovi, da prepogosto pije, da se njegovo vedenje pod vplivom alkohola spremeni, da to začne vplivati na odnose z ljudmi ali službo, je logična želja prenehati piti. Mnogi ljudje so prepričani, da lahko to storijo sami. A to se ne konča vedno dobro.

Med tipičnimi napakami:

  • zamenjava alkohola z nečim drugim. To je kajenje, prekomerno uživanje nezdrave hrane. To ni pravi način za reševanje problema;
  • zamenjava pijače. Odvisnik lahko zamenja vodko ali konjak za pivo ali koktajle. A to ne pomeni, da je lahko nehal piti;
  • brezciljno opuščanje pitja. Alkoholik mora razumeti, zakaj izključuje alkohol, kakšen je namen. Če tega cilja nima, bo kmalu spoznal, da nima smisla odrekati užitka.

Metode za lajšanje hrepenenja pri zdravljenju odvisnosti

Pravilen odgovor na vprašanje, kako se boriti proti želji po pitju, bodo dali narkologi. Glavne metode preprečevanja hrepenenja so jemanje posebnih zdravil in psihoterapija. Izbira zdravil je strogo individualna.

Kot psihoterapija se lahko uporabi naslednje:

  • Individualne metode budne sugestije in racionalnega prepričevanja.
  • Hipnotično odstranjevanje hrepenenja.
  • Skupinske psihokorekcije.
  • Sodelovanje v razvitih programih, ki temeljijo na stimulaciji osebnih voljnih lastnosti in reprogramiranju osebnosti.
  • Usposabljanje v metodah avtotreninga.
  • Art terapija.
zdravljenje alkoholizma pri zdravniku

Pomembno je, da bolnik aktivno sodeluje in pomaga zdravniku. V tem primeru je uspešnost blizu 100%.

Motivacija za treznost

Možgani odvisnika so nenehno pod vplivom etanola, zato slabo zaznavajo informacije. In tukaj je pomembno najti pravo motivacijo. Za nekatere to pomeni obnovitev odnosov z družino, karierno rast ali znebitev bolezni. Osebi, ki trpi za odvisnostjo, je treba sporočiti, da bo njegova privlačnost prej ali slej povzročila nepopravljive posledice.

Statistika kaže, da lahko pivec zboli za cirozo že v 10 letih, pa tudi če že zboli in za vedno preneha piti, si lahko podaljša življenje za 10 let. In če nadaljujete z uporabo, je to neposredna pot v grob.

Če človek začne močno piti pred 30. letom, najverjetneje ne bo dočakal 50.

A odvisnik ni vedno pripravljen prisluhniti nasvetom bližnjih, temveč mu povzročajo stres in znova seže po kozarcu. Zato je bolje, da to delo zaupate poklicnemu psihologu.

Nasvet psihologa

Zdravljenje alkoholizma je dolga pot. Če ste prevzeli to odgovornost, potem morate iti do konca. Hkrati pa se vam ni treba nenehno obremenjevati s tem, kako za vedno prenehati piti alkohol. Vredno je priznati svojo nemoč in prositi za pomoč.

Drugi korak je opustitev vsega, kar vzbuja željo po pitju. To je običajno podjetje, preobremenjenost v službi ali stres.

Tretji korak je skrb zase. Ne bodite sami, jejte raznoliko hrano, pohvalite se in nagradite za svoje dosežke. Imejte se radi. Komunicirajte s tistimi, ki vas bodo podpirali in navdihovali. Vse to vam bo skupaj s strokovno pomočjo povedalo, kako enkrat za vselej prenehati s pitjem alkohola.