
Mnogi ljubitelji alkoholnih pijač so prepričani, da če pijejo zmerno, telesu ne bo posebne škode. Za pravično oceno vseh tveganj za zdravje,znanstveniki so opravili številne študije, v katerih so določili prav to »merilo«.. V članku vam bomo podrobno povedali, ali obstajajo neškodljivi odmerki alkohola, najvišji in smrtonosni odmerki ter kakšna so tveganja pri ljudeh, ki redno uživajo izdelke, ki vsebujejo alkohol.
Dnevni in največji dovoljeni "porcija" etanola za ljudi
Pravzaprav varnega odmerka alkohola ni. Etilni alkohol v kateri koli količini se dojema kot močan strup. Telo ne more pravilno delovati, če so notranji sistemi izpostavljeni toksičnim učinkom acetaldehida, ki nastane kot posledica razgradnje etanola s sodelovanjem jetrnih encimov.

Ministrstvo za zdravje pa je objavilo podatek o največji dovoljeni količini alkohola (povprečne vrednosti), ki ne bo resno škodila zdravju.
Dnevna cena:
- pivo in druge pijače z nizko vsebnostjo alkohola z močjo največ 5% - 250 ml;
- šampanjec, vino 11–13% - 100 ml;
- izdelki, ki vsebujejo 17–20% vrste vermuta in močnih vin - 75 ml;
- močan alkohol 40 stopinj, vodka, konjak - 30 ml.
Danih količin se ne sme jemati dnevno. Po mnenju strokovnjakov velja, da je varnejše piti alkohol v največji dovoljeni količini do 2-3 krat na teden, ne pogosteje.
Na splošno je vse odvisno od posameznih značilnosti organizma. Natančneje, izračun neškodljivega odmerka je treba izvesti za vsakega pivca posebej, pri čemer je treba upoštevati njegovo starost, višino, težo, fizično stanje, kronične bolezni itd.
Kakšne so nevarnosti vsakodnevnega uživanja neškodljivega alkohola?

Britanski raziskovalci so ugotovili, v kolikšni meri etanol vpliva na možgane in živčni sistem, tudi če ga uživamo v majhnih, sprejemljivih "porcijah".
Škodljiv vpliv:
- prodre globoko v celice in ima uničujoč učinek nanje;
- uniči nevrone;
- spodbuja sintezo hormona dopamina in gama-aminomaslene kisline, kar se kaže z evforičnimi občutki, občutkom ugodja in sproščenosti;
- Možganske strukture se postopoma uničijo, delovanje osrednjega živčnega sistema je moteno, razvijejo se različna patološka stanja.
Če pijete vsak dan, se čez čas pojavijo težave kognitivno-psiho-čustvene narave, upočasnijo se miselni procesi, poslabšata se spomin in inteligenca. V ozadju kronične zastrupitve se lahko pojavijo resne bolezni jeter, ledvic, srčno-žilnega sistema itd.

Tudi neškodljiva dnevna doza alkohola prispeva kpostopen razvoj odvisnosti od alkohola. In to je resna diagnoza za vsakega človeka, ki želi živeti dolgo in izpolnjujoče življenje. Alkoholizem ima kroničen, progresiven potek in povzroča številne najbolj neugodne posledice. Poleg tega prispeva k hitri degradaciji osebnosti in skrajša življenjsko dobo.
Če vaša ljubljena oseba vsak dan pije alkohol v majhnih odmerkih in zagotavlja, da je situacija pod nadzorom, bodite pozorni na to težavo zdaj. V začetnih fazah je odvisnost od alkohola lažje zdraviti. Poleg tega, če se pravočasno znebite slabe navade, oseba pridobi vse možnostiohranjati zdravo počutje, preprečevanje razvoja hudih patologij, ki jih povzroča dolgotrajna zastrupitev.
Mejni ali smrtonosni odmerek etanola
Vsi vedo, da lahko alkoholne pijače v velikih količinah povzročijoživljenjsko nevarni zapletiz velikim tveganjem nenadne smrti. Težko pa je reči, v kakšnih količinah lahko alkohol dejansko ubije človeka. V tem primeru so velikega pomena tudi različne individualne značilnosti telesa.
Povprečna smrtonosna "porcija" alkohola je 4–12 g etilnega alkohola na 1 kg teže. To pomeni, da bosta za odraslega moškega, ki tehta 80 kg, 2 steklenici 40% vodke, zaužiti naenkrat, potencialno nevarni.
Ali je mogoče nadzorovati količino popitega alkohola?

Mnogi ljudje sprva obvladajo neškodljivo normo, vendar prej ali slej izgubijo nadzor. Vsak alkohol lahko povzroči zasvojenost in toleranco. In kot veste, ti znaki jasno kažejo na alkoholizem.
Če se ne ustavite pravočasno, se bodo pojavile najbolj neugodne posledice. Na žalost se odvisnik, ki je izgubil nadzor nad pitjem, težko sam odloči za treznost. Lahko nenehno razmišlja o tem, se graja zaradi slabosti, a vseeno poseže po drugem kozarcu. Pogostost uporabe in količina zaužitih izdelkov se postopoma povečujeta.
Ta proces je mogoče ustaviti na en način -poiščite kvalificirano pomočspecialistom na kliniki za zdravljenje odvisnosti od drog. V bolnišničnem okolju se izvaja kompleksna terapija v boju proti alkoholizmu in njegovim posledicam.
Kako pomagati tistim, ki so izgubili nadzor nad pitjem
Če alkoholik ne prizna, da je bolan, dobi intervencijske seanse, katerih namen je prepoznati težavo in ga motivirati za ozdravitev. Nadaljnjo taktiko zdravljenja določi lečeči zdravnik ob upoštevanju specifične anamneze in drugih dejavnikov.
Standardni program zdravljenja odvisnosti od etanola:

- razstrupljanje— pospešeno odstranjevanje toksinov s kapalkami z uporabo učinkovitih zdravil;
- simptomatski potek— odprava fizičnih manifestacij odtegnitvenega sindroma;
- obnovitvena terapija, boj proti posledicam kronične zastrupitve, splošna krepitev imunskega sistema;
- psihoterapevtske metodenamenjen odpravljanju duševne navezanosti na alkohol;
- rehabilitacijski ukrepi, socialno prilagajanje okrevajočih za nebolečo vrnitev v trezno življenje.
Zagotovljena je celovita pomoč pri zdravljenju odvisnostipod pogoji zajamčene anonimnosti. Pacient ni izpuščen, zato bo po odpustu lahko brez omejitev gradil svojo prihodnost. To je močan argument v prid obračanja na zasebne narkologe, ki so certificirani za vse zdravstvene storitve.